10 września 2008r weszła w życie najnowsza nowelizacja ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych zwanej potocznie SPECUSTAWĄ DROGOWĄ. Nowelizacja wprowadza szereg nowych rozwiązań mających na celu przyspieszenie procesu poprzedzającego wejście firm budowlanych „na drogowy plac budowy” oraz dostosowuje dotychczasowe przepisy dotyczące określania wysokości odszkodowania za nieruchomości przejmowane pod budowę dróg do konstytucyjnego wymogu „słusznego odszkodowania”.
Najważniejsze nowości nowelizacji to:
1) wprowadzenie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji zastępującą dotychczasowe decyzje o lokalizacji drogi i pozwolenia na budowę, oraz określenie maksymalnego terminu na wydanie w/w decyzji.
art. 11a. 1. Wojewoda w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich albo starosta w odniesieniu do dróg powiatowych i gminnych wydają decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na wniosek właściwego zarządcy drogi.
3. Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydaje się w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
2) uregulowanie problemu właściwości organów dla lokalizacji w których decyzja obejmuje obszar więcej niż jednego województwa.
art. 11a. 2. W przypadku inwestycji drogowej realizowanej na obszarze dwóch lub więcej województw, decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydaje wojewoda, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część nieruchomości przeznaczonych na realizację inwestycji drogowej.
3) nałożenie obowiązku powiadamiania o wszczęciu postępowania wnioskodawcy, oraz właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości objętych wnioskiem na adres ujawniony w katastrze nieruchomości (rejestrze gruntów i budynków)
art. 11d. 1. 9) 5. Wojewoda w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich albo starosta w odniesieniu do dróg powiatowych i gminnych wysyłają zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wnioskodawcy, właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie tej decyzji na adres wskazany w katastrze nieruchomości
4) nałożenie sankcji karnych na organ wydający decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji w przypadku opieszałości organu.
art. 11h. 1. W przypadku gdy właściwy organ nie wyda decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji, organ wyższego stopnia wymierza temu organowi, w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie, karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Wpływy z kar stanowią dochód budżetu państwa.
5) określenie terminu ustalenia odszkodowania za nieruchomości.
art. 11j 4b. Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje się w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna.
6) uregulowanie „problemu” ograniczonych praw rzeczowych ustanowionych na nieruchomościach „drogowych”
art. 11j 4c Jeżeli na nieruchomości lub prawie użytkowania wieczystego tej nieruchomości zostały ustanowione ograniczone prawa rzeczowe z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna, prawa te wygasają.
7) przedłużenie terminu wydania nieruchomości
Art. 11j 5) w art. 16 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
„2. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej określa termin odpowiednio wydania nieruchomości lub wydania nieruchomości i opróżnienia lokali oraz innych pomieszczeń. Termin ten nie może być krótszy niż 120 dni od dnia, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna.
8) nałożenie na Lasy Państwowe obowiązku nieodpłatnej wycinki drzew i krzewów (w wieku od 20lat) oraz ich uprzątnięcia
Art. 20b. 1. Lasy Państwowe, zarządzające nieruchomościami, o których mowa w art. 11f ust. 1 pkt 6, na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.7), są obowiązane do dokonania nieodpłatnie, z zastrzeżeniem ust. 3, wycinki drzew i krzewów oraz ich uprzątnięcia w terminie ustalonym w odrębnym porozumieniu między Lasami Państwowymi a właściwym zarządcą drogi.
2. Drewno pozyskane z wycinki drzew i krzewów, o której mowa w ust. 1, staje się nieodpłatnie własnością Lasów Państwowych.
3. Koszty wycinki drzew i krzewów w wieku do 20 lat oraz ich uprzątnięcia ponosi właściwy zarządca drogi;
9) w razie potrzeby przebudowy istniejącej sieci uzbrojenia terenu pozwolenie na prace związane z w/w zawarte jest w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji
Art. 11f. 1. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zawiera:
8) w razie potrzeby inne ustalenia dotyczące:
e) obowiązku dokonania przebudowy istniejącej sieci uzbrojenia terenu,
10) umożliwienie nieodpłatnego zajęcia terenów wód płynących lub terenów kolejowych na czas przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych
Art. 20a. 1. W przypadku gdy inwestycja drogowa wymaga przejścia przez tereny wód płynących bądź tereny linii kolejowej, właściwy zarządca drogi jest uprawniony do nieodpłatnego zajęcia tego terenu na czas realizacji tej inwestycji.
11) zachęcenie właścicieli i wieczystych użytkowników nieruchomości do szybszego przekazywania swoich nieruchomości, oraz pozwala na powiększenie odszkodowania w stosunku do oszacowanej wartości nieruchomości
Art. 11j. 1e. W przypadku, w którym dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej odpowiednio wyda tę nieruchomość lub wyda nieruchomość i opróżni lokal oraz inne pomieszczenia niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 30 dni od dnia:
1) doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji, o której mowa w art. 17,
2) doręczenia postanowienia o nadaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej rygoru natychmiastowej wykonalności albo
3) w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna
– wysokość odszkodowania powiększa się o kwotę równą 5 % wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego.
1f. W przypadku gdy decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotyczy nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym albo budynkiem, w którym został wyodrębniony lokal mieszkalny, wysokość odszkodowania, o którym mowa w ust. 1, przysługującego dotychczasowemu właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu zamieszkałemu w tym budynku albo lokalu, powiększa się o kwotę 10.000 zł w odniesieniu do tej nieruchomości.
autor: Mariusz Nakoneczka – rzeczoznawca majątkowy tel. 600 541 931
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji
Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.